ALI  HRDINOVÁ

SCROLL

CESTOVÁNÍ, FOTOGRAFIE, DESIGN

Home     →      africké umění

ŘEZBÁŘI MAKONDE

Africký kmen MAKONDE je etnická skupina, která má v současné době nejpočetnější populaci hlavně v jihovýchodní Tanzánii. Žijí zde na náhorní plošině "Makonde", která má nadmořskou výšku až 1000 m. Náhorní plošina se rozkládá na obou březích řeky Ruvumy, která v této části tvoří hranici mezi Tanzánií a Mosambikem. Řeka Ruvuma donedávna neměla  most, v současné době se dokončuje most přes hranici do Mosambiku poblíž Newaly.Na obou stranách řeky tedy sídlí Makondové: na mosambické straně hranice v regionu Nyapa, asi 1800 km od hlavního města Maputa a na tanzánské straně hranice v regionu Newala, asi 640 km od Dar es Salaam. Oblast Newaly na severním břehu řeky Ruvumy byla vždy známější i více navštěvovaná.
Makondové pocházejí původně ze severního Mosambiku. Úspěšně zde odolávali arabské i africké nadvládě a evropským otrokářům a až do roku 1920 se jim vyhýbal i koloniální útlak. A právě před portugalskou koloniální nadvládou v Mosambiku odchází na jih Tanzánie, kde jich v současné době žije nejvíc.

Makondové hovoří jazykem Makonde, který je také známý jako ChiMakonde. Většina z nich také hovoří jazykem podle místa, kde žijí: svahilsky, portugalsky nebo jazykem Makua. Makondové tradičně žijí v matriarchální společnosti, kde děti a dědictví náleží ženám a muži se stěhují do vesnic svých nevěst. Jejich tradiční víra je animistická, ačkoliv někteří z nich už vyznávají islám (Tanzánie) nebo jsou křesťané (Mosambik). Makondové jsou nejen v Africe, ale po celém světě, známí jako vynikající řezbáři a jejich díla jsou celosvětově ceněná jako absolutní špičky řezbářského umění. Tradičně vyřezávali domácí předměty, postavy a masky. V padesátých letech minulého století však u Makondů začíná vznikat "Modern Makonde Art" (moderní makondovské umění), jehož základním prvkem je obrat k abstraktní figurální tvorbě , kde nejvýznamnější roli hrají skřítci "SHETANIES".
Makondové jsou nejvýznamnější řezbáři z Afriky a pravděpodobně světově nejznámějšími Makonde řezbáři a malíři jsou George Lilanga, John Fundi, Clementi Matei, Agostino Malaba, Hendrick Lilanga....

CLEMENTI MATEI SOCHY

Je mým obrovským potěšením představit vám na fotografiích níže sbírku "Makonde soch" od Clementi Mateiho v Evropě. Tyto sochy byly dovezeny do České republiky v roce 2010 a jsou v soukromých sbírkách. Clementi Matei patří mezi významné Makonde řezbáře a jeho díla jsou cennými exponáty v soukromých sbírkách po celém světě. Je jedním z nejvýznamnějších představitelů stylu "ujama" (strom života). V Clementiho tvorbě však můžeme také najít jednotlivé, zvětšené "ujama" postavy a abstraktní sochy. Je žákem Johna Fundiho, který zemřel v roce 1988. V jeho tvorbě nalezneme vliv západního umění. Clementi Matei vystavoval dvoje díla ve Skandinávii a Holandsku, kde se svých výstav i osobně účastnil.

MAKONDE TVORBA

Na fotografiích níže by ráda představila další sbírku "Makonde soch", která je nyní v České republice. Tyto sochy byly dovezeny do Evropy také v roce 2010 a jsou v soukromých sbírkách. Paolo Alwali, Martin Likwoni, Joakim Mleluwa, Augustino Mwanga a další patří mezi významné Makonde řezbáře v Tanzánii a jejich díla se podařilo získat díky indickému sběrateli umění, panu Huseinu Abdullovi,s v Dar es Salaamu.

AUGUSTINO MALABA

Augustino Malaba je jedním z nejznámějších řezbářů Makonde.

Je držitelem prestižního ocenění ZEZE, které je jednou za rok udělováno nejlepším umělcům v Tanzánii. Ale jeho největší přínos tanzánskému umění bylo vytvoření obrovské, neformální, umělecké sítě v Tanzánii. Od roku 1972, když přišel do Dar es Salaam z Mchauru Mwitika (region Newala v jižní Tanzánii), pozval obrovský počet umělců, aby ho následovali s jejich tvorbou do velkého města.

Je téměř neuvěřitelné, že to byl právě on, kdo objevil George Lilangu - nejznámějšího afrického umělce a Robina Ntilu, manažera Kulturního domu v Dar es Salaamu, někdy kolem roku 1974. Umělci, s kterými spolupracoval, byli Hendrick Likonde, Costa Ilali, Thomas Ntundu, Adija Sulutani, Peter Kalulu, Nyedi Dastani, Andrea Okoti, Hendrick Madebe, Anton Mwamba a další...

Startovním bodem kariéry Augustina Malaby bylo setkání s americkou sestrou Jean Pruitt, která je v Tanzánii většinou spíše známá pro otevření dětského centra Dogodogo. Sestra Jean Pruitt organizovala umělce ke kolektivní práci v umělecké dílně. O rok později, v roce 1974, se Augustino Malaba přestěhoval do společného domu v Upanga se sestrami Jean a Mary Rose a společně s ostatními umělci (Raza Mohamed, Juma, Kasian

Msola, Oriyo Vincent). Později přichází do kolektivního domu Robino Ntila, Salum Thulutani, Tobias Mavona a další. Každý den ráno umělci přicházeli na Samoa Avenue umělecky pracovat. Byli zde nejen sochaři a malíři, ale také lidé vytvářející batiky, korále a další....

 

V tomto období, kolem 70-tých let, Augustino Malaba vytvářel různé designy, nejen "Shetani". Tvořil kalabaše (ozdobené tykve), maloval na ovčí kůži, tvořil batiky, dřevoryty, linoryty. Této skupině umělců se dostává pozornosti díky sestře Jean Pruitt, bylo zde mnoho příležitostí navštívit cizí země. Malabova první mezinárodní cesta byla v roce 1976 do Švédska. Společně s ním cestovali Kasian Msola a pan Wangura z ministerstva kultury. Překvapivě Mzee ("pan") Malaba představuje nejen jeho umění, ale také svou hudební skupinu. Je velkolepý hráč na bubny a doposud je vedoucí taneční skupiny Makonde v Mbagale, v Dar es Salaamu. Jeho druhá cesta byla do východního Německa a třetí do Itálie, kam byl v roce 1978 pozván vyřezávat dveře. Agostino Malaba dostává mnoho pozvání, ale problémem pro něj jsou finance.

 

Nejvíce zajímavé ale je spojení Malaby s uměním Lilangy. Ve skutečnosti to byl on (a jeho pomocníci), kdo vyřezává Lilangovy sochy, George Lilanga například nevěděl, jak vyřezat prsty na figurách. V období, kdy Augustino Malaba, strýc George Lilangy, pobývá v kolektivním domě se sestrou Jean, samotný George Lilanga žije v Mosko, Kinondoni v Dar es Salaamu. A je to opět Augustino Malaba, kdo ho pozval navštívit skupinu umělců. George Lilanga byl zpočátku jen pozorovatel a ve volném čase maloval (batiky, plátna... atd.).

 

Augustino Malaba a George Lilanga společně pracovali mnoho let, než se George Lilanga stal slavným díky mnoha výstavám v cizině. A tak se nějak rozhodlo, že skupina Augustino Malaba, Noel Kapanda a Goerge Lilanga budou svoji práci signovat "Lilanga". George Lilanga dělal pouze náčrty - sám nemaloval a netvořil sochy. Byli to právě Augustino Malaba a Noel Kapanda, kdo tvořili" Lilanga Art" (výzkum stále probíhá).

 

Postupně, když se umění stávalo stále více populárním a od obchodníků s uměním přišlo mnoho objednávek, Augustino Malaba přestává pomáhat Lilangovi. Malabovo studio pomalu roste a mezi umělci v jeho studiu je i jeho syn Vinta Malaba, Costa Ilali (Kapelo), Thobias Steven, Francis Regan, Thomas January a další. Jeho studio je nyní v Tanzánii známé a je navštěvováno tanzánskými úředníky stejně jako milovníky/sběrateli umění a obchodníky.

 

(text Daniel Augusta, překlad Ali Hrdinová, texty ani fotografie není možné šířit dál bez souhlasu autora!)

FOTOGRAFOVÁNÍ

WEBDESIGN

AFRICKÉ UMĚNÍ

CESTY

ALI HRDINOVÁ

KONTAKT

FOTOSAFARI

ESHOP

BLOG

ALI HRDINOVÁ

CESTOVÁNÍ, FOTOGRAFIE, DESIGN

Veškerý grafický, textový a jiný obsah

či součást těchto stránek je předmětem autorského práva ve smyslu Autorského zákona č. 121/2000 §11.

All of this graphic, text and as well as any part of this websites is subject of intellectual property law (Act Nr. 121/2000)

copyright Ali Hrdinová © 2018-19